Blog

Czym jest i do czego służy tachograf cyfrowy?

13.12.2022

Przestrzeganie przepisów mówiących o czasie jazdy i odpoczynku dla kierowców zapewnia bezpieczeństwo zarówno im, jak i pozostałym użytkownikom dróg. Wielu z Was zapewne zastanawia się, w jaki sposób zmierzyć, czy nie są one łamane, a kierujący chcąc zaoszczędzić czas i szybciej dokończyć zlecenie, nie przemęczają się nadmiernie. Rozwiązaniem jest tachograf - spełnia on tę i wiele innych istotnych ról.

Co to jest tachograf cyfrowy?

Tachograf cyfrowy to urządzenie rejestrujące czas jazdy i odpoczynku kierowców, a także prędkość, z jaką porusza się ciężarówka i jej odległość. Co więcej, pozwala również zmierzyć dwie ostatnie wartości na statku żeglugi śródlądowej! Jego główną rolą jest sprawdzanie, czy przestrzegane są przepisy dotyczące czasu przerw kierowców.

Czym różni się tachograf analogowy od tachografu cyfrowego?

Istnieją dwa typy tachografów - analogowy i cyfrowy. Różnią się one sposobem zapisu danych. Warto wiedzieć, że ten pierwszy był montowany w samochodach do 2006 roku, a aktualnie zakłada się jedynie te cyfrowe.

Tachograf analogowy umieszcza parametry na kartach papieru - wykresówkach. Działa to na podstawie impulsów, wysyłanych do urządzenia z czujnika ruchu, który znajduje się w skrzyni biegów. Może także rejestrować obroty silnika. Kierowca jest zobowiązany do ręcznego ich wypełnienia. Musi dopisać tam swoje dane, datę wraz z miejscem rozpoczęcia i zakończenia swojej pracy uwzględniając początkowy i końcowy stan licznika, a także numer rejestracyjny pojazdu. Minusem tachografu analogowego jest fakt, iż jest podatny na celowe manipulacje i błędy. Jest to zjawisko, które często wykrywają inspektorzy ITD - kreatywność kierowców w tej kwestii nie zna granic i wymyślali oni liczne sposoby na zmianę parametrów. Warto podkreślić, że oszukiwanie tachografu analogowego jest karalne i może skutkować utratą dobrego wizerunku firmy transportowej. Z tego też powodu, za montaż tachografu analogowego po 2006 roku grozi kara.

Kolejnym rodzajem jest tachograf cyfrowy. Zapisuje ono zgromadzone dane na nośnikach pamięci - dysku twardym i karcie z chipem. Jak można się domyślać, znacznie trudniej nim manipulować. Błędy w działaniu również są mniej dostrzegalne. Uruchamiane jest w momencie, gdy kierowca umieści w nim swoją indywidualną kartę. W razie kontroli Inspekcji Transportu drogowego lub policji musi on ją ukazać, aby zweryfikować zapis. Ogromnymi zaletami tachografu cyfrowego jest łatwość w użyciu i precyzja. Wygląda on jak radio samochodowe i montowany jest w taki sposób, by dostępny na wyciągnięcie ręki kierowcy - zazwyczaj na desce rozdzielczej. Tachograf cyfrowy nie wymaga posiadania kartek papieru, gdyż dane ukazywane są na wyświetlaczu.

Korzyści, jakie daje tachograf

Tachograf może przynieść realne korzyści biznesowe dla firm. Informacje zbierane przez tachograf można wykorzystać do określenia stylu jazdy kierowców. W jakim celu wykonuje się tę analizę? Pozwala ona na wdrożenie praktyk mających wpłynąć na oszczędność paliwa. Co więcej, urządzenie poprzez udostępnianie danych na temat tego, ile czasu kierowca spędził na jeździe i ile miał przerw, umożliwia lepsze zarządzanie jego pracą. Zebrane informacje pozwalają na sporą oszczędność czasu — nie muszą oni zjeżdżać specjalnie do bazy.

Jak obsługiwać tachograf cyfrowy?

Instrukcje obsługi tachografu cyfrowego są bardzo obszerne — często przekraczają 100 stron, przez co trudno jest samodzielnie nauczyć się jego obsługi. Lepszym sposobem jest zaczerpnięcie wiedzy od bardziej doświadczonych kierowców. Istnieją także liczne kursy, na których specjaliści przekażą wszystkie istotne informacje.

Zakup zaawansowanego i co za tym idzie, bardziej skomplikowanego tachografu cyfrowego może wymagać dodatkowego przeszkolenia nie tylko nowych pracowników, ale także tych starszych stażem. Firmy zajmujące się szkoleniem kierowców często posiadają symulatory tachografów cyfrowych. Umożliwiają one zdobycie praktycznej wiedzy, co znaczne przyspiesza opanowanie umiejętności posługiwania się urządzeniem. Kursy tego typu organizowane są przez wiele różnych placówek - przed udaniem się na szkolenie warto przeczytać opinie.

Cookies settings